Prasidėjus rudeniui, vis dažniau ant kiekvieno iš mūsų stalo atsiranda unikalūs, ryškiai oranžiniai vaisai – persimonai. Anksčiau, to buvo gana egzotinis vaisius, tačiau dabar, vis dažniau persimonai tampa kasdienio raciono dalimi. Daugelį žavi persimonų saldus, persikų ir meliono mišinio skonis su vanilės aromatu. Nors šie sultingi vaisiai yra saldūs, tačiau dėl juose esančių taninų jaučiamas ir lengvas kartumas. Azijoje jau nuo senų laikų, jie vadinami dievų vaisiais ir vertinami dėl savo unikalaus skonio, simbolinių ir sveikatai naudingų savybių.
Persimonų maistinė vertė
Persimonai yra puikus vitaminų A ir C bei mangano, kuris padeda krešėti kraujui, šaltinis. Jie taip pat turi kitų antioksidantų, kurie padeda sumažinti daugelio sveikatos sutrikimų, įskaitant vėžį ir insultą, riziką. Norint gauti maksimalią naudą iš sezoninių vaisių reikėtų ir nepamiršti jų rekomenduojamo kiekio. Vaisių kiekis per dieną neturėtų viršyti 300 g, tad du nedideli ar vienas didesnis persimonas – puikus sezoninių vaisių pasirinkimas dienai. Šimte gramų persimono yra:
- 70 kcal
- 0,6 g baltymų
- 0,2 g riebalų
- 19 g angliavandenių, iš kurių 13 g cukrų
- 3,6 g skaidulų
- 81 µg vitamino A
- 7,5 mg vitamino C
- 0,1 µg vitamino B6
- 0,73 mg vitamino E
- 0,11 mg vario
- 161 mg kalio
- 0,9 mg magnio
- 0,6 mg mangano
- 0,15 mg geležies
Persimonų rūšys
Persimonų rūšių yra daug, tačiau mūsų parduotuvėse paprastai galima rasti tik dviejų rūšių.
- Hachiya persimonai – pailgos, širdies formos, gelsvai oranžinės spalvos su blizgia odele, o minkštimas tamsiai geltonas su tamsiais dryželiais. Šiuos persimonus geriausia valgyti prinokusius arba pernokusius bei nulupti jų odelę, kadangi juose taninų kiekis daug didesnis, todėl valgant jaučiamas kartumas ir gali sutraukti burną.
- Fuyu persimonai – šios rūšies persimonai yra saldesni, šiek tiek plokšti, pomidoro formos. Jų odelė tamsiai oranžinė, o minkštimas šviesiai oranžinis. Šios rūšies persimonus galima valgyti ir nepilnai sunokusius, kartu su odele.
Persimonai puikus antioksidantų šaltinis
Antioksidantai padeda išvengti arba sulėtinti ląstelių pažeidimus, nes neutralizuoja oksidacinį stresą, kurį sukelia laisvieji radikalai. Oksidacinis stresas siejamas su tam tikromis lėtinėmis ligomis, įskaitant širdies ligas, diabetą, vėžį ir neurologines ligas, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą. Vartojant daug antioksidantų turinčius maisto produktus, pavyzdžiui, persimonus, galima kovoti su oksidaciniu stresu ir sumažinti tam tikrų lėtinių ligų riziką. Persimonų odelėje ir minkštime gausu flavonoidų, kurie mažina širdies ligų, su amžiumi susijusio protinio silpnėjimo ir plaučių vėžio riziką. Persimonuose taip pat gausu karotenoidinių antioksidantų, pavyzdžiui, beta karotino, kuris mažina lėtinių ligų riziką.
Naudingi širdies sveikatai
Persimonai yra puikus pasirinkimas širdies sveikatai stiprinti, dėl juose esančio didelio maistinių medžiagų kiekio. Persimonuose yra flavonoidinių antioksidantų, įskaitant kvercetiną ir kaempferolį. Tyrimai rodo, kad vartojant daug flavonoidų, sumažėja širdies ligų rizika. Mityba, kurioje gausu flavonoidų turinčių maisto produktų, gali palaikyti širdies sveikatą mažinant kraujospūdį, „blogojo“ mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekį ir uždegimą. Be to, taninai, kurie neprinokusiems persimonams suteikia burnoje juntamą kartumą, gali mažinti kraujospūdį.
Persimonai padeda mažinti uždegimus
Širdies ligos, artritas, diabetas, vėžys ir nutukimas yra susijusios su lėtiniu uždegimu. Renkantis maisto produktus, kuriuose yra daug priešuždegiminių junginių, galima sumažinti uždegimą ir ligų riziką. Persimonai yra puikus stipraus antioksidanto vitamino C šaltinis. Vitaminas C padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos ir kovoja su organizmo uždegimu. Persimonuose taip pat yra karotinoidų, flavonoidų ir vitamino E, kurie yra stiprūs antioksidantai, kovojantys su organizmo uždegimais.
Puikus skaidulų šaltinis
Persimonai yra daug skaidulinių medžiagų turintys vaisiai, kurie, kaip įrodyta, mažina MTL cholesterolio kiekį. Skaidulos taip pat svarbios gerai žarnyno veiklai, reguliariam tuštinimuisi ir gali padėti sumažinti padidėjusį cukraus kiekį kraujyje. Tirpios skaidulos lėtina angliavandenių virškinimą ir cukraus įsisavinimą. Tai padeda išvengti cukraus kiekio kraujyje šuolių. Be to, skaidulinės medžiagos padeda skatinti gerųjų bakterijų, esančių žarnyne, augimą, o tai teigiamai veikia virškinimo ir bendrą sveikatą.
Padeda palaikyti gerą regėjimą
Persimonuose yra daug vitamino A ir antioksidantų, kurie labai svarbūs akių sveikatai. Vitaminas A palaiko akių junginės membranų ir ragenos funkciją. Jis taip pat yra pagrindinė rodopsino – baltymo, būtino sveikam regėjimui, sudedamoji dalis. Persimonuose taip pat yra liuteino ir zeaksantino – karotenoidinių antioksidantų, kurie taip pat palaiko gerą regėjimą. Šios medžiagos gali sumažinti tam tikrų akių ligų, įskaitant su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją, riziką.
Padeda palaikyti gražią odą
Persimonas, turintis daugybę odą jauninančių junginių, yra puikus pasirinkimas odos būklei gerinti. Vitaminų C, E ir katechino antioksidantų gausa pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios mažina spuogų atsiradimą, tamsias dėmes, randus, be to, lėtina odos senėjimą ir mažina raukšles ir padeda išlaikyti odos elastingumą.
Ką daryti, jei persimonai neprinokę?
Prasidėjus persimonų sezonui, norime jais mėgautis iš karto, tačiau dažnai prekybos centruose jie būna ne visai prinokę, tad ką daryti? Persimonams greičiau prinokti padės viena gudrybė – tiesiog juos sudėkite į po popierinį maišelį kartu su obuoliais ar bananais ir palaikykite keletą dienų arba galite laikyti tiesiog vaisinėje kartu su bananais ir obuoliais. Šie vaisiai išskiria etileno dujas, dėl kurių ir kiti vaisiai ar daržovės suminkštėja. O jeigu turite jau gerai sunokusius persimonus ir norite juos ilgiau išlaikyti, tuomet dėkite juos į šaldytuvą, taip sustos jų nokimas.
Persimonų odelė – lupti ar ne?
Nors persimonų odelė gana kieta, tačiau ji labai naudinga, kadangi odelėje gausu skaidulinių medžiagų, kurios suteikia ilgesnį sotumo jausmą. Jei valgysite vaisių su odele, prieš valgant būtina gerai jį nuplauti. Tačiau, jeigu norite švelnesnės tekstūros persimono, galite odelę ir nulupti, peiliu ar daržovių skustuku.
Kada reikėtų vengti persimonų?
Nors persimonai yra labai maistingi ir naudingi, tačiau kai kuriais atvejais reikėtų vengti ar riboti jų kiekį, tad labai svarbus saikas.
- Dėl didelio cukrų kiekio, persimonų kiekį reikėtų riboti sergantiems diabetu.
- Turintiems virškinimo trakto sutrikimų – persimonuose yra taninų, kurie gali apsunkinti virškinimą, ypač, jei jie nėra visiškai prinokę. Gali sukelti pilvo pūtimą, sunkumą skrandyje ar net vidurių užkietėjimą.
- Turint skrandžio opų ar patiriant rėmenį – tokiu atveju būtinai reikėtų rinktis gerai prinokusius persimonus ir nulupti jų odelę, kad nepažeistų jautrios žarnyno gleivinės.
- Turint bet kokių alergijų.
Kur ir kaip panaudoti persimonus?
Šiais vaisiais galima mėgautis šviežiais, kaip paprastu užkandžiu arba juos naudoti gardžiuose receptuose. Jie puikiai dera ir su saldžiais, ir su pikantiškais patiekalais.
- Valgykite pjaustytus šviežius vienus ar pagardinkite cinamonu, kokoso drožlėmis, citrinos sultimis.
- Sutrinkite ir naudokite desertams gaminti.
- Pagardinkite chia pudingą.
- Derinkite su rūgščiomis uogomis ar kitais rūgštesniais vaisiais.
- Įmaišykite į pyragų ar keksiukų tešlą.
- Gaminkite želė.
- Tiekite su graikišku jogurtu, riešutais.
- Puikiai dera su sūriais užkandžiui, pavyzdžiui kietuoju, fetos, mocarelos ar varškės sūriu.
- Persimonai puikiai tinka salotoms.
- Pagardinkite košes.
- Pasigaminkite saldų sumuštinį su persimonais, lapinėmis salotomis, fetos sūriu ir riešutais.
- Puikus užkandis – keptas persimonas su brie sūriu.
- Persimonai puikiai tinka su kepta paukštiena.