Laktozės netoleravimas. Požymiai ir kaip tai valdyti?

laktozes-netoleravimas-pozymiai-ir-kaip-tai-valdyti

Pienas ir jo gaminiai – svarbūs subalansuotos mitybos elementai, turintys daug naudingų maistinių medžiagų. Visgi, daliai žmonių jie gali sukelti nemalonius virškinimo sutrikimus. To priežastis – laktozės netoleravimas. Tai pasireiškia, kai organizme trūksta laktazės fermento, atsakingo už pieno cukraus (laktozės) skaidymą plonajame žarnyne. Be to, tyrimai rodo, kad net 32 % Lietuvos gyventojų netoleruoja laktozės.

Kas yra laktozės netoleravimas?

Laktozės netoleravimas pasireiškia, kai organizmas negali suskaidyti arba suvirškinti pieno cukraus (laktozės) ir plonojoje žarnoje nepakanka virškinimo fermento laktazės. Laktazė suskaido maiste esančią laktozę iki gliukozės ir galaktozės,, kad organizmas galėtų ją įsisavinti. Kai organizmas nesugeba tinkamai suskaidyti laktozės plonajame žarnyne, ji kartu su maistu keliauja į storąjį žarnyną, kuriame laktozę veikia storosios žarnos bakterijos. Vykstant šiam procesui išsiskiria dujos, todėl jaučiamas pilvo pūtimas ir kiti nemalonūs simptomai. Nors laktozės netoleravimas paprastai nėra pavojingas gyvybei, jis gali sukelti diskomfortą ir paveikti kasdienę veiklą.

Alergija pienui

Alergija pienui – tai netipinė imuninės sistemos reakcija į pieną ir jo turinčius produktus. Tai viena dažniausių vaikų alergijų maistui. Karvės pienas yra dažniausia alergijos pienui priežastis, tačiau avių, ožkų, buivolų ir kitų žinduolių pienas taip pat gali sukelti alergiją.

Alerginė reakcija paprastai pasireiškia netrukus po to, kai yra suvartojama pieno produktų. Pieno alergijos požymiai ir simptomai būna nuo lengvų iki sunkių, gali pasireikšti švokštimas, vėmimas, dilgėlinė ir virškinimo sutrikimai. Alergija pienui taip pat gali sukelti anafilaksiją – sunkią, gyvybei pavojingą reakciją.

Pieno ir pieno produktų vengimas yra pagrindinis alergijos pienui gydymo būdas. Laimei, dauguma vaikų alergiją pienui išauga. Tiems, kurie jos neišauga, gali tekti ir toliau vengti pieno produktų.

Alergija kazeinui

Kazeinas yra baltymas, esantis piene ir kituose pieno produktuose. Alergija kazeinui pasireiškia, kai organizmo imuninė sistema klaidingai mano, kad šis baltymas yra svetimkūnis ir netinkamai gamina alerginius (IgE) antikūnus apsaugai. Per kelias minutes šių antikūnų sąveika su specifiniu baltymu sukelia organizmo cheminių medžiagų išsiskyrimą, tokių kaip histaminas. Tada organizmas sukelia reakciją, bandydamas su juo kovoti. Tai skiriasi nuo laktozės netoleravimo, kuris pasireiškia, kai organizmas negamina pakankamai laktazės. Alergija kazeinui gali pasireikšti bėrimu, dilgėline, švokštimu, skausmais, vėmimu, viduriavimu, pilvo pūtimu, kvėpavimo sutrikimais, asafilaksija.

pieno-produktai

Laktozės netoleravimo simptomai

Pavartojus pieno produktų, ir praėjus 0,5-2 val. nuo jų vartojimo, žmonėms, kurių organizmas yra jautrus laktozei, gali pasireikšti šie simptomai:

  • Viduriavimas
  • Pykinimas, kartais ir vėmimas
  • Skrandžio skausmai ir spazmai
  • Gurguliavimas pilve
  • Pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis
  • Pilvo skausmai ar diskomfortas
  • Vidurių užkietėjimas

Taip pat gali pasireikšti ilgalaikiai simptomai – bėrimas (egzema), galvos skausmas, sąnarių skausmas, nuovargis ir sunkumas susikaupti.

Laktozės netoleravimo priežastys?

  • Laktozės netoleravimas dažnai būna paveldimas šeimoje. Tokiais atvejais laikui bėgant žmogaus organizme gali sumažėti fermento laktazės gamyba. Simptomai gali prasidėti paauglystėje arba suaugus.
  • Kai kuriais atvejais plonoji žarna nustoja gaminti laktazę po traumos, ligos ar infekcijos. 
  • Kai kurie per anksti gimę kūdikiai (neišnešioti kūdikiai) gali nesugebėti pasigaminti pakankamai laktazės. Dažnai tai būna trumpalaikė problema, kuri išnyksta.
  • Labai retais atvejais gimsta žmonės, kuriems laktazė apskritai nesigamina.
  • Tam įtakos gali turėti ir kai kurių vaistų vartojimas.
  • Gali atsirasti ir dėl tam tikrų ligų, pavyzdžiui, sergant celiakija, turintiems rėmenį.

Kokiuose produktuose laktozės yra daugiausiai?

Kiekvieno žmogaus organizmas laktozę virškina skirtingai. Tai priklauso nuo plonosios žarnos gleivinės gaminamo laktazės fermento kiekio. Kuo jo mažiau, tuo ryškesni simptomai atsiranda suvartojus laktozės turinčių produktų. Todėl žmonėms, netoleruojantiems laktozės, verta žinoti, kokiuose produktuose jos yra daugiausia.

Produktas (100 g)Laktozės kiekis (%)
Išrūgos39-75
Grietinėlė kavai35-55
Pieno milteliai35-51
Sutirštintas pienas10-16
Pieniškas šokoladas8
Karvės pienas4,9
Ožkų pienas4-5
Avių pienas4,3-4,7
Grietinė4
Jogurtas4
Kefyras4
Pasukos4
Ledai3-8
Plakta grietinėlė3,3-4
Varškė, varškės sūris3,5
Šviežia grietinėlė2,5
Avies pieno jogurtas2,2
Ožkų pieno jogurtas2
Sūriai, fermentiniai, brandinti0-3
Margarinas0-1
Sviestas0,5-1

*Laktozės yra ne tik pieno produktuose, bet ir iš jų pagamintuose gaminiuose, pvz., pyraguose, saldumynuose, dešroje, kai kuriuose padažuose, duonoje, sausuose pusryčiuose, užkandžiuose, traškučiuose ir kt. Tad labai svarbu skaityti produktų etiketes ir atkreipti dėmesį į jų sudėtį.

Kaip valdyti laktozės netoleravimą?

Laktozės netoleravimas nėra gydomas, kadangi nėra būdų, kurie padėtų organizmui pagaminti daugiau laktazės. Tačiau simptomus galite valdyti keisdami mitybą. Anksčiau žmonėms, netoleruojantiems laktozės, buvo liepiama vengti pieno produktų. Šiandien siūloma išbandyti įvairių pieno produktų ir pažiūrėti, kurie iš jų sukelia mažiau neigiamų simptomų, tokiu būdu užtikrinant pakankamą kalcio ir kitų svarbių maistinių medžiagų pasisavinimą.

  • Pradėkite pamažu. Pabandykite nedideliais kiekiais įtraukti pieną ar pieno produktus ir pažiūrėkite, kaip reaguoja jūsų organizmas.
  • Pieną ir pieno produktus vartokite su kitais maisto produktais. Vartojant pieno produktus kitu maistu ilgėja virškinimas ir geriau suskaidoma laktozė.
  • Valgykite pieno produktus, kuriuose natūraliai mažesnis laktozės kiekis.
  • Rinkitės pieno ir pieno produktus be laktozės ar su sumažintu laktozės kiekiu bei augalines alternatyvas.
  • Jei vartojate pieną, tuomet geriau rinktis riebesnį, kadangi jis yra ilgiau virškinamas ir laktozė, esanti piene, ilgiau lieka virškinamajame trakte, tad ir didesnis jos kiekis suskaidomas.

Jei jus kamuoja nemalonūs virškinimo sutrikimai, susiję su pieno produktų vartojimu, reikėtų kreiptis į gydytoją. Gydytojas, įvertinęs jūsų simptomus ir atlikęs tyrimus, gali nustatyti laktozės netoleravimą ir paskirti laktazės preparatus. O jei bus nustatyta alergija, tuomet reikės vengti pieno produktų. Tad esant bet kokiems sveikatos sutrikimams, būtina konsultuotis su specialistais ir nesigyti patiems bei nenusistatyti sau diagnozių.

5 1 balsas
Įvertinkite!
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Į viršų