Cinamonas – ne tik gardus prieskonis, bet ir naudingas sveikatai

cinamonas-ne-tik-gardus-prieskonis-bet-ir-naudingas-sveikatai

Prieskonių pasaulyje, cinamonas dažnai vadinamas prieskonių karaliumi. Ir ne be priežasties, kadangi jis pasižymi ne tik puikiu kvapu ir skoniu, bet ir turi labai daug naudos sveikatai. Cinamonas – tai prieskonis, gaunamas iš atogrąžų medžio Cinnamomum (vadinamo cinamono medžiu) vidinės žievės, parduodamas susuktomis lazdelėmis arba sumaltas į smulkius miltelius. Cinamono žievė gali būti renkama nuo kamieno arba išorinių šakų, o cinamonas renkamas iš kamieno yra brangesnis. Cinamono sudėtyje yra keletas aromatinių junginių, iš kurių labiausiai atpažįstamas cinamaldehidas, suteikiantis cinamonui aštrų prieskonį.

Svarbu atminti, kad cinamoną vartoti saikingai, po maždaug 2 g per dieną. Kadangi jo sudėtyje yra kumarino ir didelis cinamono kiekis gali būti toksiškas.

Cinamono rūšys

Cinamonas skirstomas į dvi pagrindines rūšis: kininį (kasijos) cinamoną ir Ceilono cinamoną. Nors abiejų rūšių cinamonas renkamas iš tos pačios rūšies medžių žievės, tačiau iš jų gaunami visai skirtingi produktai. Šios dvi cinamono rūšys skiriasi pagal derliaus nuėmimo būdą, skonį, kvapą ir juose esančius cheminius junginius.

Kininis cinamonas. Šį cinamoną tikriausiai žinote kaip maltus raudonai rudos spalvos miltelius, kurių galima rasti visuose prekybos centruose. Prieš sumalant, kai yra žievės pavidalo, kininis cinamonas yra šiurkštesnės tekstūros, tamsesnės spalvos ir suvyniotas į storesnius lakštus nei Ceilono cinamonas. Jo skonis intensyvesnis, todėl jis tinka mėsos patiekalams ar troškiniams gaminti bei jo reikia mažesnio kiekio. Kininio cinamono yra trys rūšys – Indonezijos, Kinijos ir Saigono – visos jos skiriasi savo skoniu.

  • Indonezijos – saldžiausia ir švelniausia iš visų kasijos cinamono rūšių, ji labiausiai paplitusi Amerikoje. Puikiai tinka gardinti kepinius, košes, kavą ar arbatą.
  • Kinijos – yra stipraus, kartaus skonio.
  • Saigono – intensyvaus kvapo ir skonio, turintis šiek tiek aštrumo.

Ceilono cinamonas. Šis cinamonas kartais vadinamas „tikruoju“ cinamonu ir yra kilęs iš Šri Lankos. Kaip ir dauguma kokybiškų dalykų, šis cinamonas yra šiek tiek brangesnis ir sunkiau randamas įprastose parduotuvėse. Kai nuimamas Ceilono cinamono derlius, nuo medžio nuimta žievė paprastai apdorojama rankomis ir susukama į plokščius lakštus, kurie yra daug plonesni ir smulkesnės tekstūros nei iš kininio cinamono.

Ceilono cinamono skonis ir aromatas yra labai švelnus ir subtilus – jis neabejotinai primena cinamoną, tačiau turi subtilių, primenantį gėles, skonį. Ragauti Ceilono cinamoną – tai tarsi klausytis mėgstamos muzikos, jaukiai sėdint krėsle ir stebint saulėlydį.

Daugelis mano, kad kininis cinamonas yra „netikras“ cinamonas, o Ceilono yra tikras. Tai netiesa. Jie abu yra tikros cinamono rūšys, tačiau mes linkę manyti, kad Ceilono cinamonas apskritai yra kokybiškesnis prieskonis. Kininį cinamoną naudoti galima, tačiau Ceilono cinamono tikrai verta paieškoti, ypač jei mėgstate cinamonu pagardintus desertus, vien dėl jo išskirtinio skonio.

cinamonas

Cinamono nauda organizmui

Cukraus kiekio kontrolė kraujyje

Viena iš pagrindinių cinamono naudų yra jo galimybė padėti kontroliuoti kraujo cukraus lygį. Tyrimai rodo, kad cinamonas gali padėti mažinant insulino rezistenciją, padeda organizmui absorbuoti gliukozę ir pagerina medžiagų apykaitą. Tai yra ypatingai svarbu žmonėms, sergantiems diabetų ar turintiems riziką juo susirgti.

Antioksidacinės savybės

Cinamone gausu antioksidantų, tokių kaip polifenoliai, fenolinės rūgštys ir flavonoidai. Šie junginiai kovoja su oksidaciniu stresu organizme, padeda neutralizuoti kenksmingus laisvuosius radikalus organizme, apriboti azoto oksido kaupimąsi kraujyje ir užkerta kelią riebalų peroksidacijai, kuri gali padidinti smegenų veiklos sutrikimų, vėžio, širdies ligų ir kitų lėtinių ligų riziką. Pagal antioksidantų koncentraciją, cinamonas užima 7 vietą tarp visų maisto produktų, žolelių ir prieskonių. Įrodyta, kad cinamono antioksidacinė vertė yra didesnė nei įprastai vartojamų žolelių, pavyzdžiui, čiobrelių, česnakų ir rozmarinų.

Uždegimų mažinimas

Cinamone esančios medžiagos mažina patinimus ir užkerta kelią uždegimams, jis taip pat gali būti naudingas skausmui malšinti. Tyrimai rodo, kad jis padeda sumažinti raumenų skausmą, menstruacijų skausmą, sumažinti alerginių reakcijų stiprumą ir palengvinti kitus su amžiumi susijusius skausmo simptomus.

Apsauga nuo virusų ir infekcijų

Cinamone yra antimikrobinių, priešgrybelinių ir antivirusinių savybių, o jo eteriniuose aliejuose taip pat yra stipriai imunitetą stiprinančių junginių. Dėl šios priežasties jis naudojamas natūraliai kovai su kenksmingomis infekcijomis ir virusais. Ypač cinamono aliejus gali apsaugoti nuo bakterinių infekcijų, kurios gali sukelti tokias ligas kaip peršalimas, sloga ir plaučių uždegimas. Taip pat antibakterinės savybės padeda panaikinti blogą burnos kvapą, apsaugoti nuo dantų ėduonies ir kitų burnos infekcijų.

Patiekalų saldinimas be cukraus

Dėl natūraliai saldaus skonio cinamonas, kuriuo gardinami patiekalai, gali padėti sumažinti įprastai naudojamo cukraus kiekį, taip veiksmingai sumažinant patiekalo glikeminį indeksą. Cinamonas lėtina cukraus įsisavinimą ir stabilizuodamas cukraus kiekį kraujyje, gali padėti sumažinti potraukį saldumynams. Tai puikus saldiklis jautriems insulinui žmonėms. Be to, jei mėgstate saldinti kavą cukrumi, pamėginkite įberti cinamono, ne tik skonis bus puikus, bet ir neprireiks cukraus.

Kur panaudoti cinamoną?

Jei gaminate karštus patiekalus, svarbu cinamoną dėti tik gaminimo pabaigoje, taip jis išlaikys savo skonį, daugiau naudingų savybių ir prireiks mažesnio kiekio.

  • Gardinti kavą, juodąją arbatą.
  • Gardinti vištienos patiekalus.
  • Gardinti žuvies patiekalus.
  • Gardinti keptas ar troškintas daržoves.
  • Gardinti pyragus, sausainius, ledus.
  • Įmaišyti į blynų tešlą ar pagardinti jau iškeptus.
  • Užberti ant košės.
  • Užkandžiui pagardinti nesaldintą jogurtą, kefyrą ar varškę.
  • Pagardinti vaisius, pavyzdžiui, obuolius, kriaušes bananus ir kt.
cinamono-obuoliai

Gardžių ir naudingų atradimų!

5 2 balsų
Įvertinkite!
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Į viršų